Ağrılı Adet Görme

adınların yarısından fazlasında hatta tamamına yakınında görülebilecek bir durumdur. Bu durum kanamaları kontrol etmek için rahimlerde meydana gelen kasılmalardır. Kadınlar bunu ağrı olarak algılamaktadır. Adet dönemlerinde şiddetli ya da normal ağrılar duyulmasına dismenore denir.

 

Belin alt kısımları ile kasıklarda görülür. Bel ve şiddetli baş ağrıları adet ağrısı ile görülen belirtilerdir. Ayrıca kadınlarda ishal, iştahsızlık, mide bulantısına bağlı olarak kusma şikâyetlerine rastlanır.

 

Adet sancıları kadınların adet olmadan 1 gün öncesinden başlar. Hatta adetin ilk günlerinde etkili sancılar meydana gelir. Adet döneminin bitmesine yakın dönemlerinde bu ağrılar etkisini kaybeder.

 

Ağrılı adet görmenin etkilerini azaltabilmek için yapılması gereken basit önlemler vardır. Adet döneminde kadınların kafeinli ve gazlı içecekler tüketmemesi ve ağrıyan / sancıyan bölgeye hafif masaj yapılması ile adet ağrıları bir nebze olsun giderilebilir. Ayrıca adet döneminde kadınların stresten uzak bir yaşam sürmeleri gerekir. Evde ve iş yerinde yapacakları ağır işlerden kaçınmalı ve bol bol dinlenilmelidir. Adet dönemlerinde sıkça görülen kabızlık şikâyeti bulunan kadınların bol miktarlarda su ve kayısı tüketmeleri önerilir. Alkol ve sigaradan uzak durmaları hem faydalı olacaktır hem de kendi sağlıkları için önemlidir.

 

Adet döneminde görülen şiddetli ağrılarla baş edemiyorsanız mutlaka hastaneye gidip uzman bir kadın doktoruna görünün.  Ağrıların geçmesi için ilaç tedavisi uygulanabilir. Hekimlere gözükmeden de bulduğunuz ağrı kesicileri içmeyiniz ve mutlaka bir uzman doktor kontrolünden geçiniz.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: , ,