Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Çünkü bir annenin çocuğuna verebileceği en güzel besin takviyesidir. Anne sütü, çocuk için tamamıyla Cenab-ı Allah tarafından hazır bir biçimde yaratılmıştır. Anne sütü bir çocuk için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Çünkü bir çocuğun gelişmesi için anne sütünden başka hiçbir besin, gıda anne sütünün verdiği faydayı çocuğa verememektedir. Bu yüzden bebekler ve çocuklarda anne sütünün uzmanlar tarafından 2 yaşına kadar verilmesi önerilmektedir.

 

Anne sütünde bulunan başlıca faydalara göz atalım;

  1. Çocuğun sinir sisteminin hızlanmasına katkı sağlar.
  2. Beyinde bulunan beyin hücrelerinin gelişmesini sağlar.
  3. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  4. Çocukların hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Bu faydaların haricinde anne sütü ile beslenen bir çocuğun ileriki yaşlarında şeker hastalığı, obezite, kalp hastalıkları ve kalp krizine yakalanma riski azalır. Uzmanlar tarafından en kötü şartlarda 6 ay anne sütü verilen bir çocuğun zeki olduğu tespit edilerek gözlemlenmiştir. 6 ay boyunca anne sütü verilen bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimi üst seviyeye çıkmaktadır. Anne sütü zihinsel gelişmenin yanında çocukların kemiklerinin ve kaslarının gelişmesinde de önemli rol oynar. Anne sütü çocukların yaşamları boyunca geçireceği hastalık risklerini azaltır. Anne sütünün faydaları arasında gösterdiğimiz bu örnekler haricinde anne sütünün sayamayacağımız kadar faydası bulunmaktadır. Çocuğunuzun gelişmesi ve sağlıklı olması için bulunmaz bir nimet olan anne sütünü çocuklarınıza mutlaka en az 6 ay boyunca verin. Normal şartlarda çocuklarınıza 2 yaşına kadar 2 yıl boyunca anne sütü vererek çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesinde önemli rol oynayın.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: , , ,