Anoreksia (Yemek Yeme Hastalığı) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anoreksia yemek yeme bozukluğudur. Kişi olağan kilosunun altında olmasına rağmen kendisini şişman zanneder. Bu sebepten dolayı yemek yemez. Sürekli olarak rejim yapar. Kendisine sorulduğunda ben şişmanım der ve çok yediğinde kusma eğilimi gösterir. Bu beden algısı çarpıklığına anoreksia denir.

 

Vücut kitle endeksi denen bir değer vardır. Bu sayede ideal kilo da olup olmadığımız anlaşılabilir. Kişinin boyu 1.70, kilosu ise 70 ise kilosunu boyunun karesine böldüğümüzde çıkan orana vücut kitle endeksi denir. Sağlıklı bünyede yüzde on beş kadar fark normaldir. Yüzde on beş altında ise bu durum kişide anoreksia  başlangıcı olduğunu gösterir.

 

Aneroksiada yüzde üç ila yüzde on sekiz oranında ölüm rapor edilmektedir. Kişinin yüzde seksen tedavisi vardır. Yüzde kırkında tam iyileşme gözlenmektedir. Yüzde kırklık diğer oran ise tekrar hastalık ortaya çıkabilir. Vücudun hangi sistemleri zarar gördüğünü tespit etmek gerekir. Mide ve bağırsak hastalıkları görülürse iyileşince bir de bu hastalıklar tedavi edilmelidir.

 

Anoreksia daha çok on iki ile yirmi beş yaş arasında ve kadınlarda yüzde doksan beş oranın da daha sık görülen bir hastalıktır. Fiziksel görünüm ve imajın önemli olduğu ortamlarda görülme olasılığı daha fazladır. Özellikle ergenlik döneminde çocuklar birbirlerinin dış görünüşleri hakkında konuşmaya başlarlar. Kişi eğer kilolu ise ve kendine güveni yoksa ayrıca ailevi problemler yaşıyorsa hızla kilo vermek için yemek yememeye başlar. Ve bu durum kişide takıntı haline gelir. Bu durumlar anoreksia hastalığını ortaya çıkaran nedenlerdendir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: