Aşk Ve Alışkanlık Arasında Farklar

Alışkanlık psikolojide tekrarlanan sözler için kullanılan bir terimdir. Arkadaşlarla sürekli aynı yere gitmek, her gün aynı saate kalkmak gibi şeyler alışkanlıktır. Bunlar sürekli tekrarlanan şeylerdir. Aşk ilişkisinde alışkanlık kişiye duyulan alışkanlık ile alakalıdır. Bu durum kişilerde bir süre sonra takıntıya dönüşebilir. Aşık olunan kişi yapılan şeylerin başka insanlarla yapılamaması takıntıdır. Yalnız kaldıklarında tek başına bir şey yapamaz hale gelen kişiler alışkanlık yaşıyorlardır. Aynı evin içerisinde sevdikleri kişinin yaptıkları davranışı tekrarlayan kişiler de alışkanlık yaşıyorlardır.

 

İlişkide yaşanan bazı alışkanlıklar hoşa gidebilir. Mesela sevdiğiniz kişinin sevdiği yoğurdu almak yada sevdiği masa düzenini hazırlamak. Bunlar çiftlerin hoşuna gidebilir. Bu tip alışkanlıklarda problem yoktur. Bu davranışlar ilişkiyi kuvvetlendirir. Bir nevi sevgi gösterisidir. Fakat bu alışkanlıklar bilinçli olarak değil de bilinçsiz olarak yapılıyorsa o zaman sorun teşkil edebilir. Bu gibi durumlarda psikolojik bir tedavi alınmalıdır. Bu sayede bu alışkanlıklar bırakılabilir. Alışkanlık halini almış olan ilişkiler bir süre sonra bozulmaya başlar. Rutin olarak yapıldığından, sevgiyle yapılmadığından dolayı ilişkiler ayrılıkla sonuçlanabilir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: