Beslenme Ve Uykusuzluk Arasındaki İlişkiler

Yaşam kalitesini yükseltmek için sağlıklı beslenme ve sağlıklı bit uyku düzeni gereklidir. Öğrencilerin ders çalışmaları, çalışanların yoğun bir şekilde çalışmaları, yoğun iş tempoları nedeni ile çok daha az uyumaktayız. Bu nedenle uyku düzeni bozuluyor. Daha az uyumakla birlikte daha çok besin tüketiyoruz ve daha çok yiyoruz. Bütün bunlar beslenmemizi ve sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.

 

Uykusuzluk ve beslenme arasında iki hormon ilişkilidir. Bunlar leptin ve ghrelin hormonlarıdır. Leptin kan şekeri düştüğü zaman artan bir hormondur. Açlık hormonu olarak da adlandırılabilir.  Ghrelin hormonu ise tam tersine yemek yedikten sonra ortaya çıkan bir hormondur. Bu hormon da tokluk hormonu olarak adlandırılabilir. Uykusuzluk olduğunda açlık hormonu artar. Yani daha fazla acıkırız. Tokluk hormonu ise uykusuzluk durumunda azalır. Yani tok olduğumuzu hissetmeyebiliriz.

 

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak uykusuzluk çeken kişilerde kan şekerlerinde dalgalanmalar gözlenir. Bu nedenle de vücut daha fazla şekere ihtiyaç duyar. Bu nedenle düzenli uyku uyduğumuzda daha düzenli bir beslenmemiz olur. Kan şekerimiz daha düzenli olur ve tatlı isteğimizde azalır.

 

Uykusuzluk sorunu yaşıyorsak akşam yemeklerinde protein ağırlıklı besinlerden uzak durmak gerekir. Bunların sindirimi daha uzun sürer. Et, balık, hindi,  tavuk gibi et miktarı yüksek besinleri gece uyku kalitemizi azaltmamak adına tüketmemek gerekir. Geç vakitlerde alkol tüketmekte uykusuzluk sorununa yol açar. Bol miktarda su tüketmek gerekir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: