Ergenlik Döneminde Aşk Acısı Çekenlere Ebeveynler Nasıl Davranmalı?

Ergenlik çok coşkulu bir dönemdir. Hormonlarda değişiklikler yaşanır. Biyolojik ve fiziksel pek çok değişiklik yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde gençler ilk belki de ilk aşklarını da yaşarlar. Bu durumu coşkuyla yaşarlar. Aynı şekilde aşık olduğu kişiden ayrıldıklarında da bu acıyı coşkuyla yaşarlar. Ergenlik döneminde aşık olduğu kişiden ayrılan gençler aşk acısı yaşarlar. Herkeste olduğu gibi onlarda acı çeker. Bu dönemde gençleri anlamaya çalışmak gerekir. Ebeveynler iletişimlerini sağlam tutmalılar. Duydukları bu acıyı paylaşmaya çalışmalılar. Fakat bu dönemde nasihat vermekten kaçınmalılar. Nasihat ergenlik dönemindeki gençlerin duymak istemeyecekleri bir şeydir.

 

Aşk acısı çeken ergenlik çağındaki gençler diğer yaşlardakilere göre daha çok ağlarlar, daha depresif bir hale gelirler. Kendilerini bir boşlukta hissetmeye başlarlar. Ne yapacaklarını nasıl davranacaklarını şaşırırlar. Bu dönemde anne ve babalar onlara destek olmalıdırlar. Onların kendilerinin yanlarında olduklarını hissettirmelidirler. Şefkat ve sevgilerini göstermeye çalışmalıdırlar. Onları rahatlatacak yerlere götürmelidirler. Bir sinemaya, bir lunaparka yada hayvanat bahçesine, tiyatroya götürmelidirler. Aynı zamanda spor aktivite yapmalarına olanak sağlamalılar.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: