Horlamanın Sağlık Sorunlarına Yol Açması

Horlama sırasında solunum kanalının tıkanması, solunumun durması ve oksijenin düşmesi çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücudumuza yetersiz oksijen girdiği zaman beyin bunu algılayarak dolaşımı sağlayan kalp üzerinde uyarıcı etkide olan bazı maddelerin salınmasına neden olabilir. Bu durumda zaman içerisinde tansiyonda artma, kalp yetmelikleri, ritim bozuklukları gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle çocuk yaş grubunda vücut gelişmesi devam ederken kronik olarak burun tıkanıklığı ve ağız solunumu ile karşılaşılması diş gelişimini ve yüz kemiklerinin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Horlamanın burundan değil de ağızdan solunum ile olan ilişkisi daha fazladır. Ağız solunumu olmaması gerekir. Herkesin burundan solunum yapması gerekir. Gece ve gündüz burundan solunum yapılması gerekir. Ağızdan solunum yapıldığı takdirde ağızda kuruluk olur. Bu durumda diş çürüklerine yol açar. Boğazda enfeksiyonların oluşmasına neden olur. Boğazda faranşit denilen tahrişlere neden olur.

 

Horlama nedeni psikolojik nedenlerden  olmaktadır. Stres altında iken uykunun derinleşmesi zorlaşır. Uykudan alınan verim azalır. Uykunun kalitesi azalır. Stresin horlamayı arttığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Stres ile doğrudan günlük horlamaların bağlantısını birebir kurmak mümkün değil. Alkol alımı, dengesiz beslenme , aşırı yorgunluk da horlamayı arttırır. Özellikle mevsimsel horlama mukozaların kurumasından kaynaklanır. Yaz aylarında horlamayan kişi kışın havalandırma sistemlerinin çalışması ile horlama durumu gözlenebilir. Havadaki nemin azalmasına bağlı  olarak horlama oluşabilir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: