İnsan Neleri Sevmeli?

İnsanın ne kadar çok severse o kadardır. İnsanın küçücük kalbine herkesin sevgisi sığabilir. İnsan önce kendini sevmekler başlamalıdır. Kendini sevmeyen başka birini de sevemez. Kendini seven insan, kendi yaradılış gerçeğini hatırlar. Daha sonra çevresindeki insanları sevmeye başlamalıdır. Annesini, babasını, ailesini sevmeye başlamalıdır. Dostlarını, akrabalarını, arkadaşlarını sevmelidir sonra. Ülkesini, toprağını, yaşadığı şehri sevmelidir insan. Bu durumu giderek artırmaya devam eder. Kuşları, ağaçları, böcekleri, bütün hayvanları sevmeye başlar. Ağaçları, çiçekleri, çimenleri, taşları, denizi, gölü sevmelidir. Ve bu daireyi giderek genişletmelidir.

 

Gökyüzünü, yıldızları, güneşi, ayı, galaksileri, gezegenleri sevmelidir. Ve öbür dünyayı sevmeye başlar. İnsan her şeyi sevmelidir. Dünyadaki her şeye sevgi beslemelidir. Bu sayede bunların gerçek yaratanına ulaşır. Ve gerçek sevgiyi bulur. Allah’a ulaştıran bu sevgiler kişiyi en sonuna Allah’ın sevgisine getirir. Böylece insan yaradılış gerçeğini bulur. Bu sevgi ile artık kendini daha güçlü hisseder. Etrafa Allah sevgisiyle bakar. Böylece her çiçekte, her böcekte, her insanda Allah’ı da görür. Allah insana böyle güzel bir duygu bahşetmiştir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: