İnsan Neyi Sever?

Sevgi insanın kendisine duyduğu sevgiyle başlayarak etrafa da yayılarak devam eden bir duygudur. Sevgi bitmek tükenmek bilmeyen bir duygudur. Artarak, paylaşarak bu duygu çoğalır gider.

 

İnsan önce gözünü sever. Sonra gözünün gördüğü her şeyi sever. Gözün sayesinde bunları da görebilmektedir. Bu sebeple göze duyulan sevgi sayesinde diğer varlıkları da görmeye başlar. Ağaçları, çiçekleri, hayvanları, insanları, doğayı, gökyüzünü gözü sayesinde görür ve sever. Burnunu da sever insan. Bu sayede kokladığı çiçekleri sever. Yemekleri sever. Parfümleri bununun koklaması sayesinde sever. Ayaklarını da sever insan . bu sayede gezip dolaşıp görebildiği her şeyi de sever. Onu sevdiği şeylere ulaştıran, götüren ayaklarıdır. Ellerini sever insan. Bu sayede sevdiği şeyleri hazırlayabilmektedir. Sevdiği şeylere dokunabilmektedir. Kulakları sever insan bu sayede sevdiği kişilerin sesini duyabilmektedir. Kuşların ötüşünü, hayvanların seslerini bu sayede duymaktadır çünkü. Sevdiği sanatçıların şarkıları, türkülerini bu sayede dinlemektedir.

 

İnsan bu sebeple önce kendini sever. Kendi organlarını sever. Böylece hayatı sever. Ve onları kendisine sunan Allah’ı sever.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: