Kışın Cilt Kuruluğu İçin Öneriler

Cildimiz üzerinde soğuğun etkisi yüzeyseldir. Cildin soğukta havayla teması cildi kurutucu bir etkiye neden olur. Bu nedenle soğuk havanın cilde temasını önlemek gerekir. Atkılarla, berelerle, eldivenlerle, şallarla cildin soğuk hava ile teması önlenmelidir. Fakat yüzümüzün tamamını kapatamayacağımız için soğuk havaya çıkarken cildimizin açıkta kalan yerlerine koruyucu kremler sürerek, cildimizi kontrol altına almamız gerekir. Bunların dışında yazın yapıla birtakım hatalar da ciltte kuruluğa neden olmaktadır. Yazın duş aldıktan sonra ıslak ciltle dışarı çıkmak cilt kuruluğuna neden olur. Çünkü cildimiz ıslak olduğunda dışarıdaki kuru rüzgar cildimizde hemen buharlaşmaya neden olacaktır. Bu durumda cildin kurumasına ve gevrekleşmesine yol açar. Ellerimizi yıkadığımız zaman ılık su ile yıkamaya özen göstermemiz gerekir. Daha sonrasında ellerimizi  kurulamamız gerekir.

 

Cildinde kuruluk yaşayan kişilerin, özellikle kış mevsiminde ciltlerinde kızarıklar oluşabilir. Cilt alerjen etkenlere maruz kaldığı zaman bu kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Bunun dışında kuruluk ileri derecede olursa ciltte çatlaklar oluşur. Ve bunun sonucunda da kılcal damarlar ortaya çıkar. Bu nedenle ciltte kızarıklık oluşur.  Cildinde kızarıklık yaşayan kişilerin mutlaka her gün nemlendirici kremler kullanmaları gerekir. Bu kremleri sabah akşam düzenli olarak kullanmaları gerekir. Düzenli olarak kullanılan nemlendirici kremler sildin su ve yağ dengesini korur. Nemlendirici krem kullandığı halde kızarıklıkları geçmeyen kişilerin mutlaka doktora başvurmaları gerekir. Doktorun tavsiyesine göre tedavilerini uygulamaları gerekir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: