Lifli Yiyecekler Diyet

Lif; bazı meyve, sebze ve tahıllarda bulunan, sindirimi bir hayli güç olan, ancak diğer gıdaların sindirimini etkileyen bir madde olmaktadır. 2 türü bulunmaktadır. Biri çözünü lif olarak meyve, yulaf, arpa, bezelye v.b. gıdalarda bulunur. Diğeri de; çözünmez lif olarak buğday ve diğer tahıl çeşitlerinde yer alır. Lif diğer gıdaların sindirimini olumlu yönde etkileyerek, bağırsak hareketlerini daha yumuşak ve daha düzenli bir hale getirir. Diyette de önemli bir rol oynayan lif içeren besinler; kabızlık, hemoroid ve ishal gibi sağlık sorunlarına da olumlu etkiler yapmaktadır.

 

Besinlerdeki lif değeri artış gösterdikçe; kalp hastalıkları ve diyabet riski aynı oranda azalış göstermektedir. Lif içeren besinler kolesterolü düşürücü bir etki yaparak, kan şekeri kontrolüne de yardımcı olmaktadır. Bütün bu olumlu etkileri göz önüne alındığında özellikle sindirim sistemi için birçok olumlu etkisi bulunan lif içeren besinleri daha çok tüketmeye özen göstermek bizim yararımıza olacaktır.

 

Ayrıca inme, kalp rahatsızlığı ve diyabete de olumlu etkilere yaparak riski azaltan lifli yiyecekler; sağlıklı yaşam içerisinde önemli bir yer tutuyor.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: