Masa Başı Çalışanların Beslenme Şekilleri Nasıl Olmalıdır?

Masa başı çalışan kişilerde enerji tüketimi düşüktür. Masa başı çalışan yada ofis çalışanlarının yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Bisküvi ve şekerli yiyecekleri etraflarında bulundurmamaları gerekir. Atıştırmalık yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Çok hareketsiz olduklarından dolayı ofis dışına çıkarken, lavaboya giderken yada başka bir odaya geçerken merdiven kullanmaları önemlidir. Asansör kullanmaktan kaçınmaları gerekir.  Bir sürahi suyu gün içerisinde tüketmeleri çok önemlidir. Yanlarında mutlaka su bulundurmaları gerekir.

 

İşyerinde atıştırmalık olarak kuruyemişler yada kuru meyveler tüketilebilir. Bunun dışında yaş meyvelerin de tüketimi önemlidir. Meyveli yoğurtlarda atıştırmalık olarak tüketilebilir. Yağ oranları düşük olduğundan bunları tüketmek daha uygundur. Ayrıca öğleden sonra ayranla birlikte galeta yada lifli bisküviler tüketilebilir.

 

Ofis çalışanları işyerinde çay, kahve içeceklerini çok tüketmektedirler. Bunların aşırı tüketimi zararlıdır. Yüksek tansiyon sahibi kişilerde çarpıntı oluşturabilir ve tansiyonlarının yükselmesine neden olabilir. Yüksek dozda alınan kahve selülit oluşmasına da neden olmaktadır.

 

Kansızlık problemi olanlar kahve ve çay tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekir. Kansızlık problemi olanlar çay içerlerken içine yarım dilim limon katmaları gerekir. Bu içecekler  yerine yeşil çay ve bitki çayları tüketmekte yarar vardır. Meyve çayları da tüketilebilir. Bunların kalori miktarları yoktur, o yüzden bu içecekleri sınırsız tüketebilirsiniz.

 

Masa başı çalışanların, tatil zamanlarında mutlaka egzersiz yapmaları gerekir. Bütün hafta hareketsiz kalan vücut, kendini toparlamak için bu alışkanlığı kazandırmak yararlı olacaktır.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: