Osteoporoz ( Kemik Erimesi ) Neden Ortaya Çıkmaktadır

Kemik sağlığımız için yeterli miktarda D vitamini, kalsiyum, protein almamız gerekir. Kalsiyum kaynaklı besinlerden sütü, yoğurdu, peyniri, kuru baklagilleri, koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmemiz kemik sağlığımız açısından önemlidir.  D vitaminli besinler arsında yer alan yumurta sarısı, balık ve balık yağı, meyve suları ve kahvaltılık gevrekleri sofralarımızda bulundurmamız gerekir. Protein yetersiz alımı kemikler için risk oluşturur. Günde kilogram başına bir gram protein alınması yeterlidir. Yüksek şekerli gıdalarla beslenilmemelidir.

 

Tuz kullanımı azaltılmalıdır. Kafein tüketiminin fazla olması da zararlıdır. Kemik sağlığı için yeterli kalsiyum, A D C vitaminlerini, proteinleri almak önemlidir.

 

Kemik erimesi kemiğin yoğunluğunun giderek azalması ve kırılganlığının giderek artmasıdır. Eğer kemiğin kırılganlığı artarsa küçücük bir düşme de dahi kırılma söz konusu olur. Genetik bir hastalık olmakla birlikte yaşamımızda yaptığımız yanlışlıklardan da kaynaklanabilir. Osteoporozlu bir annenin genlerinde kırılganlık söz konusuysa belli bir yaşta osteoporozlu olarak yaşamaya başlar. Bazı ilaçları isteyerek yada istemeyerek uzun süre kullanmakta etkilidir. Tiroid ilaçlarının, kortizon ilaçlarının uzun süre kullanımı sonucu kemik erimesi hastalığı ortaya çıkarabilir. Yatakta üç ay yada daha fazla yatmak kemik erimesine neden olur. Alkol , sigara, yanlış beslenme kemik erimesine davetiye çıkarmaktadır.

 

Kemik erimesi tedavi edilebilir. Kemik yoğunluğunu doğal olarak artıracak ilaç yöntemleri vardır. Fakat sadece ilaçlar yeterli değildir. Yaşam şeklimizi de doğru olarak sürdürmek gerekir. Doğru egzersizler yaparak ve doğru beslenerek kemik yoğunluğumuzu arttırmak mümkündür.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: