Sevgiyi Anlatan Sözlerin Önemi

Sevgi iki insan arasında kurulan ve sağlam temeller üzerine kurulduğunda ömürlük bir şekilde devam eden bir durumdur. Sevgi, iki insanın birbirine olan bağlılığını simgeleyen ve iki insan arasındaki sadakati, hoşgörüyü, anlayışı tetikleyen bir olaydır. Sevgisiz kalmış bir insan, hayata küsmeye en yakın kişi konumundadır.

 

Günümüzde sevginin anlamı derinleştirildiğinde çok farklı boyutlara kadar uzanabilmektedir. Çünkü günümüzde birbirini sevdiğini söyleyen iki insan, birbirlerini amaçsız ve sebepsiz yere rahatça kırılabiliyor, bağırabiliyor ve anlayışsız davranabiliyor. Hal böyle olunca ortada her ne kadar olduğu söylense de; sevgiden hiçbir eser kalmıyor. Aslında karşındaki insanı sevdiğinden eminsen ve onun da senin gibi bir yaratılan olduğu düşüncesiyle hareket ediyorsan; karşındakine aslı kırıcı ve yıkıcı sözlerde bulunamaz ve o şekilde davranamazsın. İnsanların sevgilerini değerli bir konumda görmeleri ve sevginin derinine inebilmeleri; aslında karşısındaki insana olan sevginin gerçek sevgi oluşunu ortaya çıkaracaktır.

 

Yunus Emre’nin sevgiyle ve insanlarla ilgili manalı bir sözü bu konumda aklıma geliyor. “Yaradılanı severim Yaradandan ötürü”… Bu sözde anlatılmak istenen; Yaradanın yarattığı her şeyi, Yaradana olan sevgiden dolayı sevmek ve bunu düşünerek davranmak gerekir, düşüncesidir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: